wtorek, 16 kwietnia, 2024
psycholog Małogorzata
Wywiady

Moda okiem psychologa – Małgorzata Homar

W tym artykule Małgorzata Homar, psycholog z Uniwersytetu Warszawskiego, dzieli się swoimi przemyśleniami na temat mody i jej wpływu na samopoczucie i zachowanie ludzi. Zaczyna od wyjaśnienia, w jaki sposób ubrania mogą zmienić nasz wygląd i jak mogą sprawić, że poczujemy się lepiej. Zauważa też, że ubrania mogą wpływać na nasz nastrój. Na przykład noszenie garnituru może sprawić, że poczujemy się pewniej niż noszenie spodni dresowych, gdy idziemy na rozmowę kwalifikacyjną w sprawie pracy.

Na co może wpływać moda?

„Moda nie jest czymś, co istnieje nie tylko w sukienkach. Moda jest na niebie, na ulicy, moda ma związek z pomysłami, sposobem życia, tym, co się dzieje”. Moda może wpływać na poczucie własnej wartości ludzi i to, jak można je wykorzystać do zatuszowania innych problemów, takich jak niska samoocena lub jadłowstręt psychiczny. Mówi również o tym, jak ludzie używają ubrań jako sposobu na wyrażenie siebie i lepsze samopoczucie.

Co może pokazać nam czyjś ubiór?

Psychologowie modowi są szkoleni, aby widzieć świat w innym świetle i mogą zapewnić wgląd w to, jak postrzegamy siebie i innych. Dzięki temu są w stanie dostrzec problemy innych ludzi nawet po tym, jakie ubrania mają na sobie. Nawet zwykła koszulka, spodnie czy bluza pozwalają odkryć ludzkie uczucia, pragnienia i lęki.

Co więcej, znaczenie ubrania może również zależeć od tego, kto je nosi, kontekstu przekazu (np. politycznego) i zamierzonego odbiorcy. W kontekście kulturowym odzież może służyć jako forma propagandy politycznej, pokazując ideologie lub powiązania z określonymi grupami lub organizacjami.

Czym moda jest dla zwykłych ludzi?

Psycholog uważa, że moda jest ważną częścią ludzkiej tożsamości i pomaga ludziom zdefiniować siebie. Moda to sposób na pokazanie, kim jesteśmy i jacy chcemy być postrzegani. To także sposób na pokazanie naszych wartości i przekonań w społeczeństwie, co widać poprzez to, co nosimy na ciele.

Back To Top