sobota, 13 lipca, 2024
Anna Sarmata
Wywiady

Bez weny nie robię nic. Joanna Sarmata

Joanna Sarmata jest fenomenalną polską malarką. Mówi, że bez inspiracji nie robi nic. Ale z natchnienia potrafi spędzać przed płótnem całe godziny. To jest to, czego chcą wszyscy malarze – aby móc znaleźć odpowiedni sposób, aby wyrazić swoje myśli i uczucia. Nie jest to łatwe, ponieważ jest tak wiele rzeczy, o których możemy pomyśleć lub powiedzieć. W tym miejscu pojawia się kreatywność.

Czym jest sztuka dla popularnej malarki?

Twórczość Joanny Sarmaty jest odzwierciedleniem jej życia, na płótnie namalowane są wspomnienia i emocje. Przeżyła wiele wydarzeń, które ukształtowały ją jako artystkę i jako osobę. Jej obrazy są ujściem wszystkich tych doświadczeń, których, jak mówi, nie potrafi kontrolować ani zrozumieć. Maluje, bo musi i to ten przymus napędza jej sztukę. Dla niej jest to sposób na ucieczkę i zrozumienie czegoś, czego nie może kontrolować.

Najlepsza inspiracja dla malarki

Niektórzy ludzie znajdują inspirację w naturze, inni w filmach, a inni w książkach. Malarka Joanna Sarmata mówi, że inspirację czerpie ze swojego kota.

„Uważam, że wiele inspiracji pochodzi od mojego kota” – powiedziała. „Zawsze staram się uchwycić ten ruch, sposób, w jaki się porusza”. To naprawdę magiczne i potrafi mocno wpłynąć na kreatywność czy wyobraźnię podczas malowania.

Jak nauczyć się malować? Poznaj przykład polskiej malarki

Sarmata jest artystką samoukiem, która nigdy nie brała udziału w zajęciach plastycznych. Jej prace inspirowane są otoczeniem i nie opiera się na inspiracji do tworzenia dzieł sztuki. „Maluję to, co widzę, a sposób, w jaki to widzę, to moje oczy”.

Back To Top