Zatrzymać chwilę! Wywiad z fotografem Michałem Kownackim

0

„Aparat fotograficzny jest dla artysty kolejnym narzędziem. Jeżeli się nad tym zastanowić, to jest to mechanizm podobny do skrzypiec. To artysta jest w stanie tworzyć sztukę, nie aparat” –  Brett Waston

Zapraszam Was na rozmowę z Michałem Kownackim, fotografem.

http://www.michalkownacki.com/

Michał Kownacki - MyTimeMichał, kiedy zrozumiałeś że fotografia jest czymś, co Cie pasjonuje i czemu chcesz się poświęcić?            

Fotografią zacząłem interesować się bardzo wcześnie. Na samym początku studiów poznałem osoby ze środowiska mody i to one zaszczepiły we mnie  swoją pasję do stylizacji i ubioru. Wielokrotnie bywałem na różnych pokazach mody i z czasem sam je współorganizowałem, aż kiedyś padło pytanie „Michał czy nie chciałbyś zrobić sesji zdjęciowej?”.Zacząłem się zastanawiać czy dam radę sprostać zadaniu, a że posiadałem niezbędny aparat do wykonania takiej sesji i że należę do odważnych osób to po namyśle się zgodziłem. Po wykonaniu zdjęć zrozumiałem że jest to coś gdzie mogę wyrazić siebie i pokazać odbiorcom jak ja spostrzegam modę. Od tamtej pory nie rozstaje się z tym tematem fotografii i zdecydowanie mogę powiedzieć, że jest to coś, co kocham. Stało się to integralną częścią mojego życia. Na chwilę obecną robię sesje w różnych tematykach, lecz chciałbym oddać się i poświecić tylko fotografii modowej .To był mój cel od samego początku i daje mi to najwięcej satysfakcji, kiedy to moje zdjęcia mogą oglądać czytelnicy przeróżnych magazynów.

Jak przygotowujesz się do swoich sesji?

Do sesji przygotowuje się w zasadzie już na samym początku, na etapie rozmów z daną osobą. Mam od razu burzę pomysłów. Wszystko kreuje się w głowie, obraz tego co chce osiągnąć. Przykładem może być rozkładanie się światła na modelce oraz to, jak będzie wyglądała scenografia, jak i styl zdjęć wraz z kolorystyką jaką bym chciał zastosować przy danym projekcie. Oczywiście wszystko musi współgrać ze stylizacją i  makijażem, więc stroje muszę zobaczyć jak najszybciej to tylko możliwe. Później dogaduje szczegóły wizażu, miejsca sesji i zostaje tylko organizacja oraz logistyka. Jeżeli jest możliwe to miejsce sesji odwiedzam wcześniej. Jest szansa że moja koncepcja się totalnie zmieni jak ujrzę otoczenie sesji np. plenerowej. Patrząc przez wizjer swojego aparatu staram się zawsze wyciągnąć tyle, ile się tylko da, by każde zdjęcie było niepowtarzalne.

Michał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeWiększość ludzi uważa prace fotografa za lekką i przyjemną. Wystarczy nacisnąć przycisk i już mamy zdjęcie. A jak to wygląda z Twojej perspektywy? Ile czasu spędzasz przy jednej fotografii, zanim będzie w pełni gotowa?

Zgadza się. Przy dzisiejszej technice rozwoju zarówno sprzętu jak i telefonów komórkowych, które bardzo ułatwiają robienie zdjęć każdemu, chociażby przez stosowanie przeróżnych filtrów, ludzie uważają fotografię za bardzo łatwą. Jest to bardzo mylne, ponieważ, aby wykonać jedno poprawne zdjęcie samo naciśnięcie spustu migawki na profesjonalnym aparacie nie wystarcza. Składowych powstawania fotografii jest bardzo wiele, na które trzeba zwrócić uwagę by je doskonale rozumieć pod względem technicznym. Dochodzi do tego również estetyka kadru, naświetlenia, kolory, perspektywa czy chociażby ekspozycja. Oczywiście nie wolno zapomnieć o modelce, stylizacji i temacie zdjęć jakie wykonujemy. Jeszcze należy odpowiedzieć sobie na pytanie „Gdzie te zdjęcia będą publikowane?” To wszystko wpływa na wykonanie jednego zdjęcia. Późniejszym etapem jest już sama postprodukcja i wywoływanie zdjęć. Zanim jedno zdjęcie zostanie finalnie wykonane to staram się po sesji zdjęciowej odpocząć, oczyścić umysł z kadrów, tak by wrócić do zdjęć po minimum 2 dniach. Następnie wybieram najlepsze ujęcia, nad którymi pracuję. Później ustalam kolorystykę i już na koniec retusz.  Czas poświecony na jedno zdjęcie zależy od pewnych czynników, takich jak tematyka czy miejsce docelowe publikacji, jakim może być Internet bądź publikacja. Moja praca nad nim może dochodzić nawet do godziny.

Ile sprzętu na ogół zabierasz na sesje?

Bardzo trudne pytanie, jednak zawsze staram się zabierać jak najmniej. Z czasem i doświadczeniem dokładnie wiemy co chcemy uzyskać, więc decyzja o wyborze sprzętu staje się łatwiejsza. Jeżeli jest to sesja w studio to zazwyczaj lampy i modyfikatory światła są już na miejscu więc zabieram tylko aparat i kilka obiektywów. Jednak jak jest to sesja plenerowa to minimum 2 obiektywy i blenda, gdyż uwielbiam naturalne światło oraz jakieś małe źródło światła tak dla pewności. Często się jednak zdarza, że biorę tylko aparat z moim ulubionym obiektywem 35 mm, który jest bardzo jasny i wykorzystuję wszystko co jest wokół mnie do wykonania wymarzonego zdjęcia.

Michał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeJacy fotografowie mieli na Ciebie największy wpływ? I kto Cię inspiruje?

Nie mam konkretnych idoli którymi się inspiruje bądź mieli na mnie wpływ. Oglądając wszelkie poważne magazyny modowe, gdzie są zdjęcia reklamowe, widzę co tak naprawdę odbiorcy chcą oglądać i jest to dla mnie najlepszy wyznacznik. Zazwyczaj w takich magazynach na okładkach są piękne zdjęcia dobrych fotografów z topowymi modelkami. Więc jest czym się  inspirować 🙂 Czasem jednak łamie się wszelkie zasady w fotografii, by pokazać, że można zrobić coś nowego i świeżego, gdzie jeszcze nikt w taki sposób nie fotografował. Fotografia daje możliwości odkrywania samego siebie. Inspiracją do jej tworzenia jest dla mnie życie.

W jaki sposób opisałbyś swoje prace komuś, kto nigdy ich nie widział?

W dzisiejszych czasach po prostu wyjąłbym telefon i pokazał moje prace :).Ciężko opisać słowami fotografie, gdyż w końcu są to obrazy, które należy podziwiać oczami. Ale na pewno przy zdjęciach w bieliźnie użył bym słów takich jak zmysłowość, delikatność, lekkość oraz coś co kocham, czyli czarno – biały rodzaj zdjęć. Natomiast gdybym opisywał fotografie modowe to na pewno postarałbym się opisać to jako stanowcze i bardzo urozmaicone kolorystycznie prace.

Gdzie możemy oglądać Twoje publikacje?

Moje zdjęcia były publikowane zarówno w magazynach polskich jak i zagranicznych. Publikacje, o których warto wspomnieć to sesja wykonywana we Włoszech dla magazynu wydawanego na Karaibach, bądź w polskiej edycji Playboya. Oczywiście były też magazyny biznesowe i modowe, gdzie publikacji było naprawdę sporo. Wykonuje zdjęcia również dla agencji modelek, a moje  prace można zobaczyć m.in. w Londyńskich agencjach.

Gdzie widzisz siebie za 5 lat? Plany? Marzenia?

Najchętniej widzę się dalej w roli fotografa lecz stricte modowego. Ten rodzaj zdjęć najbardziej mi odpowiada, bowiem właśnie w tej dziedzinie mogę pokazać największą kreatywność. Plany? Nie mam konkretnych planów. Chcę po prostu robić to co kocham, dając przy tym zadowolenie i szczęście swoim fanom i odbiorców.

Zatrzymać chwilę! Wywiad z fotografem Michałem KownackimZatrzymać chwilę! Wywiad z fotografem Michałem KownackimMichał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeZ Michałem Kownackim rozmawiała Karolina Motylewska. Pozniżej sesja Karoliny w wykonaniu Michała:

Michał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTimeMichał Kownacki - MyTime

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułCelebruj święto miłości – nasze TOP 5!
Następny artykułZmysłowy trend nadchodzącego sezonu czyli plecy w roli głównej
Karolina Motylewska
Karolina Motylewska-prezenterka i modelka,która kocha swoją prace i wszystko co z nią związane.Uwielbia wyzwania i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.Jej motto życiowe to "Nie mów ja­ki ktoś jest wspa­niały, spraw by w to uwierzył i to poczuł... " dlatego w swoich wywiadach z gwiazdami ukazuje ich zalety i indywidualizm.Prywatnie jest mamą trzyletniego synka,dla którego gotowa jest zrobić wszystko.W życiu kieruje się zasadą,aby traktować innych tak,jak samemu chce się być traktowanym i stara się zarażać wszystkich swoim optymizmem i dobrą energią.Największą wartością są dla niej rzeczy bezcenne,takie jak miłość,rodzina i szczęście.Ma nadzieje,że jej teksty na portalu "MyTime" chociaż na chwilę pozwolą Wam oderwać się od codzienności i przy dobrej kawie zatopić się w lekturze i zapomnieć o problemach...tych mniejszych i nieco większych:)