Moja dusza pachnie Tobą. Aleksandra Steć

0

„Psycholog, pisarka i poetka, zakochana w słowach, cudownym mężczyźnie i w życiu. Skrajny wrażliwiec i chaotyczna dusza, która chłonie całą sobą piękno tego świata.”

Autorka książek „Moja dusza pachnie Tobą”, „Dotyk Twoich słów” oraz najnowszej „Wrażliwość rzeczy martwych”.

Fot. Emilia Wilk
Fot. Emilia Wilk

Czytam urywki twoich tekstów, przypadkowe cytaty. Czarujesz słowem, odkrywasz prawdę, której ludzie są spragnieni… Skąd w Tobie tyle mądrości?

Dziękuję za miłe słowa. Nie uważam się za osobę nadzwyczajnie mądrą czy mającą prawo do tego, żeby udzielać innym rad jak żyć. Myślę, że jestem po prostu dość mocno doświadczona przez życie i tym życiowym doświadczeniem staram się dzielić z innymi.

Ludzie potrzebują Twoich książek, co widać po ich popularności. Zanim Cię poznałam, milion razy słyszałam zdanie „Moja dusza pachnie Tobą”… Jak myślisz, z czego wynika pragnienie takich właśnie treści jak Twoje?

Uważam, że wynika to z zapotrzebowania na prawdę i autentyczność, której temat został poruszony we wcześniejszym pytaniu. W dzisiejszym świecie często możemy się spotkać z wykreowanymi postaciami, które tak naprawdę odbiegają bardzo daleko od tego, jakie naprawdę są. Ja jestem zwykłą kobietą. Można powiedzieć dziewczyną z tłumu. Pewnie wiele osób mogłoby mnie określić jako „dziewczyna z sąsiedztwa”, która właściwie pojawiła się nie wiadomo skąd. Jeśli chodzi o pisanie – to pisząc, nie zastanawiam się nad tym długo. Robię wszystko spontanicznie. Nie sprawdzam kilka razy, nie analizuję. Po prostu przelewam „na klawiaturę” to co w danej chwili mam w głowie. Czasami zdarza mi się opublikować coś, nawet nie czytając tego, co napisałam. I nie wynika to absolutnie z niechlujstwa czy lenistwa, tylko mam po prostu ogromną potrzebę automatycznie podzielić się tym ze światem. Dopiero potem czytam i sprawdzam.

Kobiecość. Na Twojej stronie jest cały wpis na ten temat. A gdybyś miała określić ją w kilku najważniejszych zdaniach?

Kobiecość to przede wszystkim mądrość, wrażliwość i delikatność w stosunku do innych istot.  To empatia i dobre serce. Subtelność w wyrażaniu własnego ja. Ale też i odwaga. Umiejętność walki o życie, o siebie, o osoby, które się kocha, o osoby słabsze, o sprawiedliwość. Ciężko mi ująć kobiecość w kilku zdaniach, bo jak wiadomo jest to jeden z kluczowych tematów, jakie są przeze mnie poruszane, ale mam nadzieję, że wymieniłam najważniejsze cechy.

A miłość?

Miłość jest sensem życia. I nie mam tu na myśli tylko miłości romantycznej. Ale również miłość płynącą z naszego wnętrza. Miłości do świata, do innych ludzi, do zwierząt. Bez uczuć, które składają się na miłość – świat by z pewnością nie przetrwał.

Czytając Twoje utwory, mam wrażenie, jakby pochodziły z głębi mojego serca. Piszesz językiem miłości. Można się tego nauczyć?

Tak szczerze, to nie mam pewności czy jest to umiejętność, której można się nauczyć. Szczególnie ciężko mi się do tej nauki ustosunkować, gdyż piszę odkąd nauczyłam się liter czyli odkąd skończyłam mniej więcej sześć lat. Dla mnie jest to coś naturalnego, co po prostu przychodzi samo, wypływa z mojego wnętrza. Nie jest umiejętnością, raczej darem. Jeśli chodzi o umiejętność mówienia do siebie czy do innych osób w sposób poetycki – to ja absolutnie tej umiejętności nie posiadam. Mówię normalnym językiem, sporo też przeklinam dla podkreślenia wagi pewnych emocji 😉 Rzadko mówię o swoich uczuciach. Mogę powiedzieć, że potrafię o tym pisać, ale mówić to już zupełnie inna sprawa. Wiadomo – jestem psychologiem, więc rozmowa o uczuciach czy emocjach innych osób przychodzi mi łatwo, ale jeśli chodzi o moje własne to już niekoniecznie. Stąd pewnie to zamiłowanie do pisania, szczególnie właśnie w taki uczuciowy sposób. Odpowiadając na ostatnią część pytania, myślę, że najważniejsze to słuchać siebie, kierować się intuicją, a nie tym co mówią inni. Wsłuchać się we własne wnętrze, podążać za uczuciami, za tym, co jest dla nas ważne, a nie za tym co dyktuje nam otoczenie, czy to czego oczekują od nas inni.

Jakiego koloru i zapachu jest Twoja dusza?

Nie mam pojęcia. Pewnie koloru miłości i kobiecości. Pachnie najprawdopodobniej też tym, co kocham.

Co według Ciebie jest w życiu najważniejsze

Miłość, prawda, uczciwość i szacunek do życia wszystkich istot.

Zapraszam na stronę http://aleksandrastec.pl

Fot. Emilia Wilk
Fot. Emilia Wilk