Bodypainting – ciało jak dzieło sztuki!

0
fot. Jacek Chmielewski

Bodypainting czyli ciało jako dzieło sztuki. Rozmowa Karoliny Motylewskiej z Emilią Obłękowską – fantastyczną artystką, która ciało ludzkie potrafi przemienić w przepiękne dzieło sztuki.

  • Czym jest bodypainting?

Bodypainting to sztuka malowania ciała.  Bodypainting ma wiele technik i zastosowań. Za pomocą farb i pędzla czy aerografu można namalować ubranie, zmienić człowieka w dowolną postać, odkształcić, zniekształcić ciało , czy wpisać go w materię tak, że byłby niewidoczny. Czasem dzieła są bardzo pracochłonne, ale dzięki precyzji można tworzyć zdumiewające efekty.Bodypainting - MyTime

  • Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z bodypaintingiem?

Wiele lat temu w 1994 roku jak studentka Studium Projektowania Mody i Kostiumu Filmowego zostałam poproszona przez Prof. Dr hab. Aleksandra Bursche( UW. Wydz. Archeologii) abym zajęła się pokazami malowania i ozdabiania ciała metodą tradycyjną. Dostałam samodzielne stanowisko na  vencie organizowanym przez UW i Muzeum Archeologiczne(dyr. W. Zajączkowski). Tak się wszystko zaczęło, i trwa do dzisiaj, tzn. , corocznie zostaje zapraszana do uczestnictwa w festynie, gdzie przygotowuję odpowiednie stylizacje pod kontem bieżącego tematu. 

  • Emilio,Twoje prace są podziwiane w całej Polsce. Namalowałaś już w swoim życiu setki projektów i wzorów. Czy mogłabyś wymienić trzy najbardziej nietypowe,pracochłonne i niezwykłe?

Moim zdaniem każda praca jest nowa i niezwykła, nawet jak czasem powielam projekt, to zawsze dodaję coś od siebie, więc każdy jest niepowtarzalny i nietuzinkowy. To są uroki tego zawodu, mnogość pomysłów, inwencji, możliwości.

Najbardziej pracochłonny: Dla TV Polsat- dwóch modeli z przeniesionymi wiernie motywami tatuażu z serialu Prieson Break.

Nietypowy: Prywatne zlecenie- para małżeńska narodowości polskiej –„przerobiona” na Parę aborygenów

Niezwykłe: inna Para małżeńska ona Mucha, on Żuk( wygrali 1 nagrodę za najlepszy kostium wśród stu kilkudziesięciu par- ogromny zaszczyt i sukces)

Bodypainting - MyTime

  • Jak przygotowujesz się do przeniesienia projektu na ciało ludzkie?

Na początek myślę- dużo i intensywnie, maluję w głowie konspekt,  pomysł, jeśli jest trudny – rozkładam na czynniki pierwsze, zastanawiam się nad możliwościami, czasem proszę o radę moją wieloletnią współpracownicę Annę Rącką, która czasem ma inne spojrzenie, inne pomysły, widzi „TO” inaczej. Kiedyś myślałam, ze chodzi o samodzielność, że osoba Twórcza to taki samotny wilk czasem czekający długo na wenę.

Po wielu latach, wiem, ze potrzebna jest pokora i chodzi o cel – który zawsze jest jeden. Zrobić to maksymalnie dobrze i wiernie. .

Potem dopiero rysuję…

bodypainting - MyTime

  • Czy bodypainting to droga sztuka?

Drogie są farby, ponieważ są najwyższej jakości, zapewniają komfort zmywania w kilka minut, nie uczulają, są z olejkami kokosowymi, wiec nie wysuszają skóry. Odpowiednio nałożone i utrwalone – trzymają się wiele godzin. Jakość kosztuje.. Ale czasem robię malunki na plecach, nogach za 250 zł, co jest niezwykle dobrą ceną, bo w dzisiejszych czasach sam makijaż wieczorowy  kosztuje 300 zł 🙂

  • Jak ludzie reagują na modelki ubrane tylko w farby?Czy w Twojej karierze zdarzały się jakieś zabawne sytuacje?

Często zdarzają się zabawne sytuacje, szczególnie gdy maluję na targach , modelki maja na sobie namalowane stroje do znudzenia przypominające prawdziwe.. Zdarza się, ze są „podszczypywane” przez gości targów czy eventów, którzy biorą malunek jako druk na cienkiej tkaninie i nie wierzą ,że jest to  makijaż ciała. Ludzie wciąż są zafascynowani bodypaintigiem i uważają go za jedną z lepszych form reklamy.

Bodypainting - MyTime

  • Co jest najbardziej stresujące w Twojej pracy?

Czas. Kiedy niektóre projekty są ograniczone czasem. Wszystkie prace, żeby były perfekcyjnie wykonane, wymagają spokoju i czasu. Czasem jest go za mało, ucieka przez ręce, gdy jestem skupiona na malowaniu misternych wzorów.

Przychodzą ludzie, zaglądają zza ramienia, wypytują, a ja maluję.. albo my – często mam asystentki do pomocy. Ale finalny efekt zawsze jest przepiękny. 

  • Gdzie można obejrzeć Twoje prace i jak można się z Tobą skontaktować?

Moje prace można obejrzeć zarówno na mojej stronie:

www.bodypainting.waw.pl

LinkedIn:Emilia Obłękowska

Fanpage: Emilia Obłękowska Bodypainting

Istagram: @the.bodypainting

Oraz w kontach połączonych z istagramem: swarm, twitter, vkontakte, Flick, Tumblr

Bodypainting - MyTime

bodypainting - MyTime

Bodypainting - MyTime

Powyższe zdjęcia są autorstwa:

R.Baka, J.Chmielewski, A.Rącka, P. Wojnarowski, M. Klaban

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułO pokorze i zdrowym podejściu w budowaniu własnego biznesu – Kamila Rowińska
Następny artykułWspółczesna elegancja
Karolina Motylewska
Karolina Motylewska-prezenterka i modelka,która kocha swoją prace i wszystko co z nią związane.Uwielbia wyzwania i nie ma dla niej rzeczy niemożliwych.Jej motto życiowe to "Nie mów ja­ki ktoś jest wspa­niały, spraw by w to uwierzył i to poczuł... " dlatego w swoich wywiadach z gwiazdami ukazuje ich zalety i indywidualizm.Prywatnie jest mamą trzyletniego synka,dla którego gotowa jest zrobić wszystko.W życiu kieruje się zasadą,aby traktować innych tak,jak samemu chce się być traktowanym i stara się zarażać wszystkich swoim optymizmem i dobrą energią.Największą wartością są dla niej rzeczy bezcenne,takie jak miłość,rodzina i szczęście.Ma nadzieje,że jej teksty na portalu "MyTime" chociaż na chwilę pozwolą Wam oderwać się od codzienności i przy dobrej kawie zatopić się w lekturze i zapomnieć o problemach...tych mniejszych i nieco większych:)