Bodypainting czyli ciało jako dzieło sztuki. Rozmowa Karoliny Motylewskiej z Emilią Obłękowską – fantastyczną artystką, która ciało ludzkie potrafi przemienić w przepiękne dzieło sztuki.
- Czym jest bodypainting?
Bodypainting to sztuka malowania ciała. Bodypainting ma wiele technik i zastosowań. Za pomocą farb i pędzla czy aerografu można namalować ubranie, zmienić człowieka w dowolną postać, odkształcić, zniekształcić ciało , czy wpisać go w materię tak, że byłby niewidoczny. Czasem dzieła są bardzo pracochłonne, ale dzięki precyzji można tworzyć zdumiewające efekty.
- Jak rozpoczęła się Twoja przygoda z bodypaintingiem?
Wiele lat temu w 1994 roku jak studentka Studium Projektowania Mody i Kostiumu Filmowego zostałam poproszona przez Prof. Dr hab. Aleksandra Bursche( UW. Wydz. Archeologii) abym zajęła się pokazami malowania i ozdabiania ciała metodą tradycyjną. Dostałam samodzielne stanowisko na vencie organizowanym przez UW i Muzeum Archeologiczne(dyr. W. Zajączkowski). Tak się wszystko zaczęło, i trwa do dzisiaj, tzn. , corocznie zostaje zapraszana do uczestnictwa w festynie, gdzie przygotowuję odpowiednie stylizacje pod kontem bieżącego tematu.
- Emilio,Twoje prace są podziwiane w całej Polsce. Namalowałaś już w swoim życiu setki projektów i wzorów. Czy mogłabyś wymienić trzy najbardziej nietypowe,pracochłonne i niezwykłe?
Moim zdaniem każda praca jest nowa i niezwykła, nawet jak czasem powielam projekt, to zawsze dodaję coś od siebie, więc każdy jest niepowtarzalny i nietuzinkowy. To są uroki tego zawodu, mnogość pomysłów, inwencji, możliwości.
Najbardziej pracochłonny: Dla TV Polsat- dwóch modeli z przeniesionymi wiernie motywami tatuażu z serialu Prieson Break.
Nietypowy: Prywatne zlecenie- para małżeńska narodowości polskiej –„przerobiona” na Parę aborygenów
Niezwykłe: inna Para małżeńska ona Mucha, on Żuk( wygrali 1 nagrodę za najlepszy kostium wśród stu kilkudziesięciu par- ogromny zaszczyt i sukces)
- Jak przygotowujesz się do przeniesienia projektu na ciało ludzkie?
Na początek myślę- dużo i intensywnie, maluję w głowie konspekt, pomysł, jeśli jest trudny – rozkładam na czynniki pierwsze, zastanawiam się nad możliwościami, czasem proszę o radę moją wieloletnią współpracownicę Annę Rącką, która czasem ma inne spojrzenie, inne pomysły, widzi „TO” inaczej. Kiedyś myślałam, ze chodzi o samodzielność, że osoba Twórcza to taki samotny wilk czasem czekający długo na wenę.
Po wielu latach, wiem, ze potrzebna jest pokora i chodzi o cel – który zawsze jest jeden. Zrobić to maksymalnie dobrze i wiernie. .
Potem dopiero rysuję…
- Czy bodypainting to droga sztuka?
Drogie są farby, ponieważ są najwyższej jakości, zapewniają komfort zmywania w kilka minut, nie uczulają, są z olejkami kokosowymi, wiec nie wysuszają skóry. Odpowiednio nałożone i utrwalone – trzymają się wiele godzin. Jakość kosztuje.. Ale czasem robię malunki na plecach, nogach za 250 zł, co jest niezwykle dobrą ceną, bo w dzisiejszych czasach sam makijaż wieczorowy kosztuje 300 zł 🙂
- Jak ludzie reagują na modelki ubrane tylko w farby?Czy w Twojej karierze zdarzały się jakieś zabawne sytuacje?
Często zdarzają się zabawne sytuacje, szczególnie gdy maluję na targach , modelki maja na sobie namalowane stroje do znudzenia przypominające prawdziwe.. Zdarza się, ze są „podszczypywane” przez gości targów czy eventów, którzy biorą malunek jako druk na cienkiej tkaninie i nie wierzą ,że jest to makijaż ciała. Ludzie wciąż są zafascynowani bodypaintigiem i uważają go za jedną z lepszych form reklamy.
- Co jest najbardziej stresujące w Twojej pracy?
Czas. Kiedy niektóre projekty są ograniczone czasem. Wszystkie prace, żeby były perfekcyjnie wykonane, wymagają spokoju i czasu. Czasem jest go za mało, ucieka przez ręce, gdy jestem skupiona na malowaniu misternych wzorów.
Przychodzą ludzie, zaglądają zza ramienia, wypytują, a ja maluję.. albo my – często mam asystentki do pomocy. Ale finalny efekt zawsze jest przepiękny.
- Gdzie można obejrzeć Twoje prace i jak można się z Tobą skontaktować?
Moje prace można obejrzeć zarówno na mojej stronie:
LinkedIn:Emilia Obłękowska
Fanpage: Emilia Obłękowska Bodypainting
Istagram: @the.bodypainting
Oraz w kontach połączonych z istagramem: swarm, twitter, vkontakte, Flick, Tumblr
Powyższe zdjęcia są autorstwa:
R.Baka, J.Chmielewski, A.Rącka, P. Wojnarowski, M. Klaban