ETYKA W BIZNESIE

0

Etyka w biznesie to dla mnie uczciwość w relacjach z ludźmi, których spotykamy w pracy.

Często w prowadząc szkolenia w firmach lub wykłady na uczelni jestem pytany o to jak w tym obszarze wygląda biznes w Polsce i dlaczego?

Moje obserwacje są następujące:

W szwedzkiej korporacji budowlanej, w której pracowałem ponad 10 lat byłem między innymi odpowiedzialny za wdrożenie Kodeksu Postępowania w kierowanym przeze mnie oddziale budowlanym. Pamiętam to pytanie ze strony Szwedów- dlaczego w rankingach dotyczących korupcji Polska jest na odległym miejscu? Powiedziałem tak- wyobraź sobie, że jest zima, a ty codziennie odwozisz samochodem dziecko do przedszkola odległego o 5 km. W połowie miesiąca kończą Ci się kartki na paliwo i pozostają ci dwie opcje: albo jedziesz na stację benzynową, dajesz pracownikowi stacji łapówkę i kupujesz paliwo, albo odstawiasz samochód i codziennie idziesz z dzieckiem na piechotę, bo akurat nie ma innej możliwości. Co robisz?? Pytam się! Co robisz??

Oni nie wiedzieli co powiedzieć, zaczęli się wykręcać jak politycy. Żeby im uzmysłowić, jak wyglądał komunizm zacząłem dodawać- to samo z cukrem, to samo z mięsem. Panowie zamknęli się w sobie. Nie odpowiedzieli mi na moje pytania.

Ja nie chcę oceniać decyzji ludzi, którzy podejmowali je w czasach komunizmu, ponieważ często byli zmuszeni do szukania drogi na skróty lub do szukania jakiejkolwiek drogi. Uważam, że ciągle tamte czasy są przyczyną kombinowania, ale już w żadnym wypadku nie są usprawiedliwieniem, a absolutnie nie są usprawiedliwieniem do tego, aby w ten sposób wychowywać kolejne pokolenia.

Żeby zmieniać tą rzeczywistość trzeba mówić, pisać, mówić, pisać, komunikować, przekonywać i jeszcze raz. Mówić i pisać, że:

  • uzyskanie zlecenia za łapówkę, albo na skutek ustawienia przetargu to jak potężna zapora na drodze do naszego rozwoju. Pozyskując klientów w ten sposób niczego się nie uczymy, nie staramy się szukać rozwiązań, innowacji, innych rynków, innych modeli sprzedaży, nie budujemy relacji…
  • generując w ten sposób zyski, przerzucamy zwrotnicę na tory powolnej agonii firmy, w której pracujemy. Te pieniądze usypiają firmę- taka firma ma coraz więcej powierzchni biurowej, pracowników, samochodów, ponieważ są pieniądze. Taka firma zatraca zdolność wygrywania w uczciwy sposób, a ze względu na ciągle zachodzące zmiany prędzej, czy później nielegalne źródło pieniędzy się skończy i wtedy taka firma bankrutuje, ponieważ działająca uczciwie konkurencja ma mniejsze koszty, działa szybciej, taniej, nowocześnie.
  • trudno o satysfakcję w przypadku człowieka uwikłanego w korupcyjne układy, a przecież finalnie chodzi o satysfakcję. Podobnie w sporcie- czy jest czego zazdrościć sportowcowi, który ucieka przed kontrolą antydopingową?

Całe szczęście ta rzeczywistość biznesowa się zmienia na lepsze.  Warto to kontynuować, żeby nasze dzieci miały spokojny sen, żeby idąc do pracy nikt nie podejmował próby uwikłania ich w nieczystą grę. Jak będzie, zależy tylko od nas.

 

Piotr Cieszewski

Przez 10 lat menadżer w korporacji budowlanej Skanska, ostatnio ekspert w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Obecnie trener przywództwa i profesjonalny mówca specjalizujący się w obszarach przywództwa, etyki w biznesie, zmiany i pracy zespołowej. Jego przemówienia to mieszanka doświadczenia, siły, wrażliwości i pasji. Maratończyk, taternik- zdobywca m.in. Mount Everest. Ambasador akcji charytatywnej Szlachetna Paczka, a także członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce.

 

PODZIEL SIĘ
Poprzedni artykułJak na obrazku – współczesność oczami Cassey Gan
Następny artykułToksyczne ubrania
Piotr Cieszewski
Przez 10 lat menadżer w korporacji budowlanej Skanska, w roku 2015 ekspert w Ministerstwie Infrastruktury i Rozwoju. Obecnie trener przywództwa, oraz jeden z najlepszych mówców motywacyjno- inspiracyjnych w Polsce. Jego przemówienia to mieszanka doświadczenia, siły, wrażliwości i pasji. W 2002 r. został najmłodszym dyrektorem oddziału w stu dwudziestoletniej historii jednej z największych korporacji budowlanych świata i zarządzał grupą 600 pracowników. Razem z pracownikami oddziału zrealizował w Polsce 70 inwestycji drogowych i mostowych - kontrakty od 1 mln do ponad 100 mln zł. W ramach tej korporacji, jako pierwszy dyrektor w Polsce awansował na stanowisko project menagera kobietę, a  jego oddział osiągał bardzo wysokie wskaźniki w badaniach zaangażowania i satysfakcji pracowników przeprowadzanych przez niezależny Instytut Gallupa. Maratończyk, taternik ‒ zdobywca m.in. Mount Everest. Ambasador akcji charytatywnej Szlachetna Paczka, a także członek Stowarzyszenia Profesjonalnych Mówców w Polsce. Żonaty, córka :)