Poznaj 9 dyscyplin, które sprawią, że odniesiesz sukces!

0

Dawno temu, kiedy jeszcze – być może nieświadomie – moje upodobania literackie skłoniły się w stronę rozwoju osobistego (ta fascynacja trwa do dziś) trafiłam na bardzo wartościowy wątek. Dotyczył on samodyscypliny jako klucza do ponadprzeciętnych osiągnięć. Co więcej istnieje 9 dyscyplin, które mają wpływ na całe nasze życie, a codzienne ich stosowanie  podnosi jego jakość. Dodam, że wpis pochodzi z moich notatek sprzed kilku lat. Jak się okazało, większość z nich „weszła mi w krew”, dzięki czemu wiem czego chcę i dokąd zmierzam. Dzielę się dziś i polecam każdemu 🙂

  1. Dyscyplina jasnego myślenia.

Myślenie jest najtrudniejszą ze wszystkich dyscyplin. Usiądź w ciszy i skup się na myśleniu. Przemyśl wszystkie swoje działania, bieżące sprawy (być może coś już jest nieaktualne, lub wymaga zastosowaniu innych działań?) Poświęcając czas na samotną refleksję i przemyślenia oczyszczasz swój umysł i poszerzasz jego horyzonty.

  1. Dyscyplina codziennego ustalania celów.

Ludzie sukcesu mają nawyk codziennego przeglądania i przepisywania swoich celów. Dobrym sposobem na rozpoczęcie dnia jest wyznaczenie sobie celów – ukierunkuje to Twoją podświadomość na ich osiągnięcie.

  1. Dyscyplina codziennego zarządzania czasem.

Powinniśmy codziennie pracować według wcześniej ustalonego planu. Przygotowując plan, wyznaczasz tor, po którym będziesz się poruszał, a który jednocześnie prowadzi prosto do Twoich celów. Warto codziennie wieczorem nakreślić sobie plan, który konsekwentnie zrealizujesz w następnym dniu. Taki nawyk pozwoli na przejęcie kontroli nad własnym życiem i da Ci poczucie sprawczości.

  1. Dyscyplina odwagi.

Przeszkodą na drodze do sukcesu jest lęk przed porażką. Jednak porażki są tak naprawdę nieuniknione. Jeśli potrafisz stawić czoło swoim lękom – odniesiesz sukces.

  1. Dyscyplina doskonałego zdrowia.

To nawyki utrzymujące nasze ciało w doskonałym zdrowiu. Ciało i umysł to jeden system. Dlatego tak ważne jest zdrowe odżywianie, ćwiczenia, unikanie używek. Większość ludzi sukcesu wstaje rano i przez godzinę ćwiczy. Potem biorą się za planowanie dnia, realizację planów. Warto wyeliminować 3 białe trucizny z swojej diety: białą mąkę, cukier i sól.

  1. Dyscyplina regularnego oszczędzania i inwestowania.

Ludzie mają nawyk wydawania co do grosza, każdego miesiąca. Zacznij analizować swoje przychody i wydatki. Zapisuj codziennie każdą wydaną złotówkę. Zdziwisz się ile pieniędzy codziennie Ci „ucieka”. Ostatniego dnia miesiąca przeanalizuj dokładnie zestawienie przychodów i wydatków. Pomyśl, gdzie można zaoszczędzić i co zrobić, żeby zarobić więcej. Wyrób sobie nawyk płacenia najpierw sobie – czyli inwestowania min. 10% dochodów. Kolejne 10% przeznacz na cele charytatywne. W ten sposób pomagasz komuś innemu, a jednocześnie uruchamiasz prawo: co wysyłasz, wraca do Ciebie zwielokrotnione.

  1. Dyscyplina ciężkiej pracy.

Większość milionerów przyznaje, że osiągnęli swoje sukcesy dzięki ciężkiej pracy. Podczas, gdy inni odpoczywali, oni pracowali dzień i noc. Ludzie, którzy w pracy są najbardziej zaangażowani, pracują więcej i ciężej – są szybko dostrzegani i robią większe kariery.

  1. Dyscyplina ciągłej nauki.

Aby zarabiać więcej, musisz zdobywać nową wiedzę. Większość ludzi nie czyta książek. Autorzy zawierają w nich często całe dziesięciolecia doświadczeń i zbieranej wiedzy. Czytając codziennie książki, po roku lub kilku latach, stajesz się ekspertem w danej dziedzinie.

  1. Wytrwałość.

Największym testem Twojej dyscypliny jest moment, gdy trzeba się zmusić iść naprzód, gdy wszyscy wokół chcą zrezygnować. Gdy wierzysz, że to co robisz jest dla Ciebie właściwe, tym bardziej będziesz wytrwały w dążeniu do celów. Wytrwałość to miara Twojej samodyscypliny. Im bardziej jesteś wytrwały, tym bardziej wzmacniasz swoją samodyscyplinę.

Wprowadzenie tych zasad w nasze życie, krok po kroku wyzwoli w nas większą skuteczność i przyspieszy proces realizacji naszych celów. Wystarczy zacząć i obserwować jak nasze życie się zmienia. Najtrudniejszy jest pierwszy krok, ponieważ zużywa większość naszej energii. Później jest już coraz łatwiej, a nowe nawyki są już dla nas naturalną częścią życia. To nic innego jak prawo fizyki – najpierw działa prawo oporu, później następuje prawo rozpędu! Do dzieła 🙂