Toksyczne ubrania

0

Ochrona środowiska oraz powszechny ruch eko, zmusza konsumentów do bardziej wnikliwego spojrzenia na aspekty życia, z którymi mamy styczność na co dzień, a także wpływ niektórych na nasze zdrowie. Zdecydowanie jedną z najbliższych nam gałęzi przemysłu jest branża modowa. Warto więc wiedzieć co nieco na temat substancji, które często znajdują się w ubraniach, które zakładamy…

Z badań przeprowadzonych w 2012r w popularnych sieciówkach w kilkudziesięciu państwach świata wykazały, że ponad połowa odzieży zawierała nonylofenole (chemia, która m.in. zaburza hormony), a także ftalany  – występują głównie w nadrukach (wpływają niekorzystnie na układ rozrodczy u mężczyzn, powodują także nowotwory) oraz rakotwórcze barwniki. Co więcej, substancje szkodliwe są również w ubraniach dla dzieci. Jest to tym bardziej przerażające, że toksyny działają na organizmy najmłodszych o wiele mocniej i mogą doprowadzić do osłabienia rozwoju dziecka.

Zagrożeni są nie tylko konsumenci, ale też przede wszystkim osoby pracujące w przemyśle odzieżowym. Tekstylia produkowane w Azji zawierają bardzo często substancje zakazane w produkcji z powodu ich toksyczności. Idąc dalej tym tropem, pestycydy oraz środki owadobójcze stosowane do uprawy bawełny zanieczyszczają wodę i powietrze.

Toksyczne ubrania - MyTime

Co możemy zrobić?

Nasza zależność od przemysłu tekstylnego jest praktycznie niemożliwa do zahamowania, lub nawet odwrócenia. Jak więc możemy uchronić siebie przed szkodliwością chemikaliów, nie narażając swojego zdrowia, a nawet życia?

Należy przede wszystkim zwracać uwagę na metki informujące, gdzie odzież została wyprodukowana. Widniejący napis „Made In China” czy „Made In Bangladesh” oznaczać może, że odzież jest toksyczna. Najlepiej wybierać produkty uszyte w Europie, gdyż na naszym kontynencie producenci muszą przestrzegać wielu norm środowiskowych. Nie kupujmy ubrań na „chińskich” bazarach, gdyż możemy mieć pewność, że ubrania są zanieczyszczone. Po zakupie nowych ubrań należy je też kilkakrotnie wyprać. To pomoże usunąć z tkanin większość chemikaliów. Dobrym rozwiązaniem jest też kupowanie odzieży ekologicznej, jednak wiąże się to z wyższą ceną takich produktów. Tańszą alternatywą jest zakup w tzw. second handach – ubrania używane, a co się z tym wiąże, wielokrotnie wcześniej prane nie zawierają szkodliwych substancji. Nie każdy jednak aprobuje odzież używaną. Warto jednak skłonić się w stronę jednej z powyższych opcji i uwzględniać ją zawsze przy zakupach odzieżowych, ponieważ może się to stać naszym nieprzecenionym nawykiem na drodze do zdrowia.

Warto też zwrócić uwagę na publikowany co roku przez Greenpeace specjalny raport The Detox Catwalk Report, który sprawdza najpopularniejsze marki, sieciówki a także luksusowe domy mody. Marki, które aktywnie pracują nad wykluczeniem z produkcji szkodliwych substancji to m.in.: H&M, Inditex (Zara, Stradivarus, Massimo Dutti) a także Benetton. Szczególną ostrożność należy zachować kupując ubrania takich marek jak: Nike, Armani, Diesel, D&G, GAP, Hermes, Christian Dior, Versace…