Jak na obrazku – współczesność oczami Cassey Gan

0
Simon Amstrong

Niezwykły styl artystyczny sprawia, że prace Marii Svarbovy wywołują w odbiorcach radosną melancholię. Subtelnie osobliwa seria zdjęć Svarbovy, „Swimming Pool” to zbiorowisko dobrze namalowanych zdjęć, które są częścią funkcjonalistycznych pozostałości architektonicznych słowackiego komunizmu. Minimalistyczne wnętrza, z czystymi białymi płytkami i odblaskowymi niebieskimi wodami; to, co wydaje się malowniczą utopią, jest zestawione z otępieniem. Zwykłe, pozbawione wyrazu twarze i powtarzające się czynności – każda z nich naśladuje inną – elementy surrealizmu są widoczne na jej zdjęciach, zacierając granice między fantazją, a rzeczywistością.
 
Dzięki temu projektant Cassey Gan zaczął badać, w jaki sposób media społecznościowe doprowadziły nas do stworzenia fikcyjnych wersji nas samych w dążeniu do perfekcji. Gdy standardy piękna stają się coraz bardziej wyraźne, granica między fikcją, a rzeczywistością zostaje zamazana i mamy tendencję do zapominania o naszych prawdziwych odczuciach.

Simon Amstrong
Simon Amstrong

„Kiedy po raz pierwszy zobaczyłem dzieło Marii Svarbovy, pomyślałem, że to obrazy. Ale w rzeczywistości były to zdjęcia prawdziwych ludzi i prawdziwych zestawów. Chociaż kolory na jej zdjęciach są wesołe i jasne, ogólny nastrój jest raczej ponury, samotny i nieco milczący. Obiekty, które fotografowała, są zrobotyzowane z powtarzającymi się pozami. Intryguje mnie napięcie między prawdą, a fałszem, co jest niezwykle silnie przedstawione w jej pracach. To rzuca światło na aktualny problem, w jaki sposób ludzie z naszego pokolenia używają mediów społecznościowych. Przedstawiają pozorną doskonałość w Internecie, cierpiąc z powodu codziennych zmagań, które są maskowane przez wysoce retuszowane zdjęcia, operacje plastyczne itp.” – Cassey Gan, projektant

Simon Amstrong
Simon Amstrong
Simon Amstrong
Simon Amstrong
Simon Amstrong
Simon Amstrong

Patrząc na wizualne aspekty zdjęć Svarbova, motyw wody jest włączony do kolekcji za pomocą zakrzywionych linii i wydruków. Z powtarzalnością jako wspólnym mianownikiem, wzory kaskadują kolekcję w pastelowych błękitach i akcentach jasnoczerwonych. Odpinane warstwy połączone złotymi metalowymi elementami to również ukłon w stronę art deco. Gdy usuwana jest każda warstwa, strój wygląda na bardziej minimalistyczny i pojawia się poczucie ujawnienia tego, co leży głębiej. Widać również asymetrię i nieregularne kształty, które pokazują, w jaki sposób nasze osobowości online różnią się od naszych zwykłych „ja”. Kolekcja jest inspirowana wpływem mediów społecznościowych na sposób, w jaki prezentujemy siebie  online. Komfort i styl są równie ważne dla marki Cassey Gan. Ponieważ styl ma pierwszeństwo przed modą, odzież jest ponadczasowa, a jednocześnie nowoczesna.

Simon Amstrong
Simon Amstrong
Simon Amstrong
Simon Amstrong