Kiedy moda spotyka się ze sztuką

0

Moda i sztuka to od zawsze idealnie uzupełniające się współbrzmienie. Sztuka to proces tworzenia, wynikający z wrodzonych talentów artysty, który poprzez tworzone przez siebie dzieła, przekazuje najbardziej osobistą i intymną cząstkę  siebie. A wszystko po to, by ktoś inny mógł z niej czerpać.

Moda jest takim właśnie artystycznym wytworem. Każde ubranie, które kiedykolwiek powstało, było wcześniej dokładnie zaprojektowane. Skonstruowanie sukni, które niejednokrotnie zachwycają, jest połączeniem precyzyjnej architektury z umiłowaniem piękna i dobrego gustu. Oprócz wartości estetycznej musi także pełnić funkcję praktyczną, bo jak mawiała Coco Chanel – to właśnie wygoda i komfort noszenia ubrań są prawdziwym luksusem. A luksus w modzie to jedna z najbardziej pożądanych wartości.

moda a sztuka - MyTime
Taniec i moda – od zawsze w pierwszej parze. Zaskakujące, aczkolwiek oczywiste połączenie. Moda to forma, kształt, warstwy, ciekawe akcenty. Taniec to ruch, ekspresja, emocje. Zarówno taniec, jak i moda to formy sztuki. Razem pełnią oryginalny i niezastąpiony duet.

Artysta tworzący modę oddaje jej kawałek swojej duszy. Ludzie tworzący sztukę cechują się ogromną potrzebą uzewnętrzniania swoich emocji  i doświadczeń. Większość kolekcji dostępnych na rynku modowym niesie ze sobą pewne przesłanie. Oryginalną myśl i treść, które poprzez swoją formę łączą się z potrzebami odbiorców. Są to przeważnie potrzeby emocjonalne. Poprzez akt utożsamiania się z daną marką i jej sacrum, człowiek czerpie dla siebie wartości, które pragnie odnaleźć w swoim życiu. Taka modoterapia to sposób dotarcia do nieuświadomionych pragnień. Tą samą drogą dociera do nich każdy inny artystyczny wytwór, bo sztuka ma moc dotykania duszy.

Czy mając tą świadomość zdołamy przez jej pryzmat spojrzeć głębiej na nasze modowe upodobania i wybory? Czy na jej podstawie jesteśmy w stanie określić styl, który nas scharakteryzuje? Co Tobie w duszy gra?

Ponoć człowieka mądrego łatwo poznać po tym z czego się śmieje. W taki sam sposób człowiek wnikliwy pozna co Ciebie najbardziej porusza, co wzbudza w Tobie emocje. To wszystko na podstawie sztuki, po którą sięgasz.