Coś dla panów, czyli o męskim garniturze

0
GARNITUR – MĘSKA ELEGANCJA
CZY ROBOCZE PRZEBRANIE?

Garnitur bez wątpienia kojarzy nam się z elegancją i wyjątkowym szykiem mężczyzn pracujących na wysokich stanowiskach lub uczestniczących w ważnych uroczystościach lub wydarzeniach. Są mężczyźni, którzy czują się świetnie w takim wydaniu, co w naturalny sposób odzwierciedla wygląd i wrażenie pewności siebie. Są też i tacy, którzy wzdrygają się na samą myśl o nim, traktując go jako przymusowy uniform „od wielkiego dzwonu”. Dla mnie męski garnitur to odzwierciedlenie kobiecych szpilek – niby wyglądamy w nich świetnie, ale nie każda z nas lubi, a co ważne –  potrafi je nosić.

Garnitur to ubranie składające się z dwóch, a czasem trzech części: spodni, marynarki oraz kamizelki. Każdy z tych elementów jest wykonany z tego samego materiału. Rozróżniamy dwa podstawowe rodzaje garniturów: jednorzędowe i dwurzędowe, a także z uwzględnieniem sposobów ich wykorzystania na trzy rodzaje: wizytowy, roboczy oraz sportowy. Garnitur wizytowy, wykonany najczęściej z wełny, z ostrymi klapami nosi się na ważne uroczystości, roboczy, to zestaw stonowany z otwartymi klapami, którego mężczyźni używają w pracy. Najmniej formalny – sportowy, często w kratę lub grubą jodłę, z naszywanymi kieszeniami, jest ubraniem całkowicie dowolnym, odzwierciedlającym styl właściciela.

Jak postrzegany jest garnitur?

Dla jednych może być służbowym bądź wyjściowym uniformem, narzuconym odgórnie, z racji tego, ze tak wypada, lub jest objęte dress codem. Może być też postrzegany jako narzędzie do manipulacji niewerbalnej, służący do podkreślenia pozycji społecznej lub stanowiska w celu osiągnięcia zamierzonego celu. Z racji tego, że jest atrybutem dżentelmena, może posłużyć też do przyciągnięcia uwagi określonego typu osób, szczególnie kobiet…

Biorąc pod uwagę fakt, że strój jest pewnym rodzajem komunikacji, garnitur stanowi bardzo wyrafinowany przekaz, na wielu płaszczyznach. Mężczyzna w dobrze skrojonym, dopasowanym garniturze, o odpowiednich dodatkach (koszula, krawat, poszetka itp.) niezmiennie robi doskonałe wrażenie.

garnitur - MyTimegarnitur - MyTimeCo komunikuje garnitur i jaka jest jego symbolika?

Symbol pracy

Jest wiele zawodów, takich jak prawnik, polityk, które bezwzględnie kojarzone są z formalnym strojem. Garnitur często występuje tu jako atrybut i podkreślenie stanowiska mężczyzny, który go nosi. Dress code coraz częściej ulega marginizacji, jednak wiele instytucji i przedsiębiorstw zostanie wiernym tradycyjnej elegancji.

Symbol seksu

O tym jak wygląda mężczyzna w idealnie dopasowanym garniturze, z nieskrywaną pewnością siebie i elegancją, nie trzeba wiele tłumaczyć. Ten strój ma w sobie to coś co pozwala podkreślić wiele pozytywnych cech właściciela, stawiając go na pozycji dżentelmena.

Symbol władzy

Mężczyźni lubią podkreślać swoją pozycję społeczną odpowiednimi atrybutami m.in. ubiorem. A nic tak nie odzwierciedla rangi stanowiska czy profesji mężczyzny jak dobry garnitur. Buduje on też wizerunek specjalisty, profesjonalisty, człowieka na odpowiedzialnym stanowisku. Mimo wszystko jednak założenie garnituru jest przede wszystkim deklaracją estetyczną, a nie ideologiczną.

symbol dojrzałości

W przypadku mężczyzn garnitur jest zakładany na ważne uroczystości takie jak ślub, matura, ważny egzamin. Poniekąd też odzwierciedla pewien status finansowy. Taka odsłona męskiej garderoby przywodzi na myśl najistotniejsze i doniosłe momenty z jego życia.

garnitur - MyTimegarnitur - MyTimeW obecnych czasach, kiedy dostrzega się wyjątkową dowolność i swobodę w kreowaniu swojego wizerunku, garnitur może mieć wiele „twarzy”. Są mężczyźni, którzy z wyjątkowym polotem i wyczuciem stylu poruszają się w nim na co dzień, nie sprawiając w nim przesadnie doniosłego wrażenia. Są też i tacy, dla których jest to strój stanowiący kwintesencję męskości i na co dzień noszą go z przyjemnością w klasycznym i idealnie dobranym wydaniu. Ilu mężczyzn, tyle sposobów na ten wyjątkowy ubiór. Oby moda na garnitur nie minęła nigdy, z korzyścią nie tylko dla panów, ale też i bez wątpienia – pań!