Hormony – Magdalena Nicotra

0

Powszechnie panujący kult zdrowego stylu życia możemy zauważyć w wielu płaszczyznach. Staramy się zdrowo odżywiać, uprawiać sporty, używać naturalnych kosmetyków oraz dokonywać świadomych wyborów, szukając coraz to nowych inspiracji. Jest to wspaniałe, że w tak odpowiedzialny sposób dbamy o zdrowie. Jednak czy na pewno znamy podstawy funkcjonowania naszego organizmu? Co tak naprawdę o nim wiemy?

Jakiś czas temu otrzymałam książkę autorstwa fantastycznej terapeutki medycyny komplementarnej – Magdaleny Nicotry. Autorka mieszkająca w Niemczech działa w branży medycznej od 1994r. oraz aktywnie poszerza swoją imponującą wiedzę czerpiąc z doświadczenia najlepszych specjalistów. Jest również współorganizatorką I Międzynarodowej Konferencji Medycyny Holistycznej, a jej artykuły ukazują się w czasopismach branżowych skupiających się na zaburzeniach gospodarki hormonalnej. Studiuje medycynę komplementarną na uniwersytecie Nordhessen w Niemczech. Jako naturoterapeutka skłania pacjentów do podejmowania edukacji w dziedzinie holistycznego podejścia do życia oraz do skupienia większej uwagi na odpowiedzialności za swoje zdrowie.

Początkowo miałam obawy czy będę w stanie napisać rzetelną recenzję w konfrontacji z ogromną wiedzą autorki zawartą w książce „Hormony”, ponieważ spodziewałam się zawiłych medycznych terminologii i niezrozumiałych dla mnie procesów. Książka jednak w bardzo pozytywny sposób mnie zaskoczyła! Wiedza w niej zawarta jest napisana w sposób tak przystępny i obrazowy, że bardzo łatwo można wdrożyć ją w swoje życie. Możemy również zaobserwować wiele zależności w naszym organizmie, o których z pewnością wcześniej nie mieliśmy pojęcia.

Co tak naprawdę wiemy o hormonach? Wydaje mi się, że niewiele. Powszechnym zjawiskiem jest sięganie po hormonalną terapię zastępczą, którą z resztą lekarze przepisują nam bez wcześniejszej, dokładnej analizy poziomu hormonów. Autorka w jasny sposób pokazuje nam, jak bardzo przez to zaburzamy nie tylko gospodarkę hormonalną naszego organizmu, ale też pracę narządów bezpośrednio powiązanych z hormonami – wątroby i żołądka. Ciekawym (i wydawałoby się oczywistym) spostrzeżeniem jest wpływ naszych emocji na poziom wydzielania hormonów, skąd mamy odpowiedź dlaczego gospodarka hormonalna jest tak często zaburzona z powodu szybkiego tempa życia jakie prowadzimy. Dużą rolę odgrywa tutaj stres, higiena snu, to co jemy i jak jemy. Bardzo zaciekawił mnie również rozdział poświęcony temperaturze ciała. Z książki dowiemy się czym spowodowane są wahania temperatury, na co wpływają i jak usprawnić termoregulację organizmu.

Warte uwagi są też wskazówki dotyczące wspomagania naszego organizmu mieszankami ziół oraz preparatów niefarmakologicznych. Na samym końcu książki znajdziemy najczęściej zadawane pytania i bardzo jasne, konkretne odpowiedzi udzielane przez autorkę.

Książka warta przeczytania. Powiedziałabym nawet, że konieczna, ponieważ nawet odrobina świadomości w zakresie funkcjonowania naszych głównych narządów, może w znaczny sposób wpłynąć na jakość naszego zdrowia. Co najważniejsze wiedza ta jest chyba najważniejszą inwestycją jaką możemy sobie zafundować, bo cóż jest cenniejszego niż zdrowie?

„Czas i zdrowie to dwa cenne skarby, których nie rozpoznajemy i nie doceniamy, dopóki się nie wyczerpią” – Denis Waitley