Becoming – moja historia – Michelle Obama

0

Jest to najlepiej sprzedająca się książka 2018 roku w Stanach. Dlaczego? Ponieważ pokazuje życie kobiety, która w znacznym stopniu zostawiła swój ślad w sercach amerykanów, ale też i wielu ludzi na całym świecie. Jest to historia zwykłej kobiety, która dzięki swojej pracowitości, determinacji i ambicji, osiąga ponadprzeciętne życie, dostępne tylko dla wybranych. Ale czy takie życie było jej celem? Szczytem marzeń? Bo jak sama opisuje, na pewno było niezapomnianą przygodą. Michelle Obama występuje w książce w wielu rolach, opisując je z rozbrajającą szczerością. Przekłada je na życie przeciętnej amerykańskiej kobiety, którą była, ale również pozwala spojrzeć na te role przez pryzmat kobiety wpływowej, a następnie Pierwszej Damy USA. Ciekawym wątkiem i niewątpliwie najważniejszym momentem w życiu Michelle Obamy, był dzień w którym poznała swojego męża Baracka. O swoim mężu pisze z czułością, podkreślając jak ważne jest dla nich to uczucie, na ile różnych pułapek i prób było wystawione.

Ważnym tematem w książce jest walka Michelle o swoje szczęście i spełnienie zawodowe. Będąc znakomicie wykształconą, świetnie zarabiającą prawniczką, orientuje się w pewnym momencie, że nienawidzi tej pracy… Przyznanie się do tego przed sobą jest trudne, ale również uwalniające. Przyznanie się do tego przed rodzicami, którzy pokładali w niej wielkie nadzieje… było trudne. Przekonuje jednak, że warto zawalczyć o swoje szczęście i że należy żyć przede wszystkim w zgodzie z sobą. Myślę, że to może stanowić ważny i inspirujący wątek dla kobiet, które chcą zmienić coś w swoim życiu, potrzebują impulsu.

Książka zawiera też sporą część politycznych ciekawostek, ale też i kontrowersji. Michelle pisze szczerze, prostym i klarownym językiem, bez zbędnych lukrów i pudru. Porusza również temat obecnego prezydenta, Donalda Trumpa i to dlaczego wystawił ich rodzinę na niebezpieczeństwo… Książka po prostu wciąga. Warto ją przeczytać.